Vigo Call to action Img

Navštívte náš e-shop

Čo je Glukomannán?

Rastlina konjac

 

Čo je glukomanán ?
Sušina hľuzy konjacu (Amorphophallus konjac K. Koch) obsahuje až 40 % glukomanánu. Z hľúz sa získava glukomanán extrakciou. Vysušený extrakt je biely prášok, obsahujúci až 95 % čistého glukomanánu. Je to vo vode rozpustný polysacharid, považovaný za potravinovú vlákninu. Pretože počas trávenia sa nerozkladá na jednoduché stráviteľné cukry, jeho kalorická hodnota pre organizmus prakticky nulová.

Konjac (Amorphophallus konjac K. Koch) je rastlina žijúca na subtropickom a tropickom východe Ázie od Japonska a Číny, na juh po Indonéziu.

Je to trvalka, rastúca z mohutnej hľuzy s priemerom až 25 cm. Z koreňa vyrastá jeden list až do výšky 1,3 m, kde sa rozvetvuje na množstvo menších lístočkov. Kvety sa nachádzajú na šúľku dlhom až 55 cm, obklopenom tmavočerveným kalichom.

 

 

Ako funguje Glukomanán v tráviacom systéme

pricing table img

Glukomanán v kyslom prostredí žalúdka viaže na seba vodu a zvýši svoj objem až 200 násobne. Vytvorí sa silne viskózna gélovitá hmota, ktorá vyplní žalúdok a vyvolá pocit sýtosti.

pricing table img

Gélovitá hmota sa vytvára okolo čiastočiek potravy a spôsobuje, že tráviace enzýmy uvoľňujú z potravy sacharidy pomalšie a tým sa zníži množstvo vstrebávaných sacharidov. Znížuje glykemický index potravín.Glukomanán viaže na seba aj tuky a oleje a prirodzenou cestou ich vynáša z tráviaceho traktu, preto ich kalorická hodnota pre organizmus je nulová.

pricing table img

Zabraňuje vstrebávaniu tukov a re-absorpcii žlčových kyselín, čím podnecuje produkovanie nových žlčových kyselín z cholesterolu pečeňou. Vďaka tomu sa znižuje hladina cholesterolu v krvi.

Štúdie

 

Cholesterol

Užívanie glukomanánu ukázalo štatisticky významné zlepšenie hladiny celkového cholesterolu u obéznych pacientov. (Walsh DE, Yaghuobian V, Behforooz A (1984): Effect of glucomannan on obese patients: a clinical study. Int j Obes 8(4) 289 – 293.) U zdravých ľudí užívanie 3,9 g glukomanánu po dobu 4 týždňov znížilo hladinu celkového cholesterolu, LD lipoproteínov, trigliceridov a systolický krvný tlak. Trigliceridy v krvi sa znížili až o 23%. (Arvill A, Bodin L (March 1995) Effect of short-term ingestion of konjac glucomannan on serum cholesterol in healthy men. Am. J. Clin. Nutr. 61(3): 585 – 589.)

Znižovanie hmotnosti

Do osem týždňov trvajúcej dvojito slepej štúdie bolo zaradených 20 obéznych pacientov. Placebo alebo výživový doplnok, obsahujúci 1 g glukomanánu bol podávaný pacientom jednu hodinu pred každým jedlom. Pacienti počas štúdie nemenili svoje stravovacie návyky ani svoj spôsob života. Štúdia preukázala, že počas 8 týždňov u pacientov, užívajúcich glukomanán, hladina cholesterolu signifikantne klesla a zaznamenali u nich priemerné zníženie hmotnosti 2,5 kg. (Walsh DE, Yaghuobian V, Behforooz A (1984): Effect of glucomannan on obese patients: a clinical study. Int j Obes 8(4) 289 – 293.)

Potenciálne zdravotné riziká

Glukomanán sa musí užívať s primeraným množstvom tekutín. Nedostatočný príjem tekutín môže spôsobiť napučanie glukomanánu a zablokovanie hrdla, pažeráka alebo čreva.

Prípravky obsahujúce glukomanán sa nesmú užívať pred spaním. Neodporúča sa užívanie lipofilných liečiv, vitamínových a minerálnych doplnkov po dobu 3 hodín od užitia prípravku. Možné nežiaduce účinky sú nadúvanie, hnačka.

Výživové doplnky

Sú vo svete predávané proti zápche, obezite, vysokej hladine cholesterolu, acne vulgaris a diabetes typu 2. Komisia Európskej únie (EFSA) vo svojom Nariadení 432/2012 zo 16. mája 2012 schválila pre glukomanán dve zdravotné tvrdenia:

1. Glukomanán prispieva ku znižovaniu hmotnosti. Priaznivý účinok sa dosiahne pri príjme 3 g glukomanánu denne v troch dávkach po 1 g, spolu s 1 - 2 pohármi vody, pred jedlom vrámci nízkoenergetickej diéty.

2. Glukomanán prispieva k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi. Priaznivý účinok sa dosiahne pri príjme 4 g glukomanánu denne.

 

Žiadajte vo Vašej lekárni !

Certification img
Certification img
Certification img
Certification img